Edited volume

Robert Traba (red.) (2020)

Niedokończona wojna? "Polskość" jako zadanie pokoleniowe

Publishing house Instytut Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk
Place of publication Warszawa
Language Polish

ISBN: 9788365972781

Tom Niedokończona wojna? „Polskość" jako zadanie pokoleniowe składa się z 23 artykułów podzielonych na cztery rozdziały: Co to jest „polskość"?; Wojna i jej pamiętanie: wartości i postawy; Tradycja i nowe konstrukcje tożsamościowe; Artystyczne i literackie (de)konstrukcje „polskości". Zamknięciem czterech rozdziałów analitycznych jest dyskusja: Co to jest „polskość"? Tożsamości indywidualne wobec zbiorowych wyobrażeń.

Do kogo należy „polskość"? Jakie postawy narodowe reprezentowali Polacy? Czy „polskość" definiowana przez państwo może wykluczać innych obywateli uważających się za Polaków? Czy można być Polakiem w Niemczech nie będąc Wallenrodem? A może „dziś można być tylko Polakiem bez zastrzeżeń, albo nie być nim wcale"? Te i wiele innych, również obecnie aktualnych, tematów podejmują historycy, literaturoznawcy, historycy sztuki, politolodzy, antropolodzy, socjologowie.

Wśród autorek i autorów m.in. Włodzimierz Borodziej, Hans Henning Hahn, Basil Kerski, Andreas Lawaty, Andrzej Mencwel, George Mink, Piotr Mitzner, Piotr Rypson, Anna Wolff-Powęska oraz kilkunastu innych z czołowych ośrodków akademickich w Polsce, Niemczech, Francji.

Tom wzbogaca ponad 50 barwnych ilustracji oraz dodatkowo część ze streszczeniami w języku angielskim.