#zostajemywdomu: Górny Śląsk wirtualnie

Odkrywanie śląskiego hip-hopu, odwiedziny w mieszczańskim domu i analiza rzeźb Stanisława Szukalskiego – te i jeszcze więcej wirtualnych atrakcji czeka na Was na Górnym Śląsku

Muzeum Śląskie w Katowicach. Fotografia: Ziemowit Cabanek, CC BY-NC 2.0

Muzeum Śląskie w Katowicach. Fotografia: Ziemowit Cabanek, CC BY-NC 2.0

W ramach podróży studyjnej „Odkryć na nowo zapomnianą granicę. Poszukiwanie śladów od Gdańska do Górnego Śląska" w 2018 r. zespół Pol-Int miał okazję osobiście zwiedzić Muzeum Śląskie w Katowicach. Ręczymy, że nie będziecie zawiedzeni odwiedzinami w tym nowoczesnym muzeum, które mieści się w budynkach dawnej kopalni. Ale póki co możecie zajrzeć na wystawy na ekranie waszego komputera. Obejrzeć można zarówno fragmenty wystawy stałej jak i dwie wystawy czasowe „Zajawka. Śląski hip-hop 1993-2003" oraz „Perspektywa wieku dojrzewania. Szapocznikow – Wróblewski – Wajda". W ramach Dnia Wolnej Sztuki, obchodzonego 25 kwietnia, pracownicy muzeum zachęcają do refleksji nad zbiorami muzeum. Na stronie można również znaleźć artykuły tematyczne, np. o służbach medycznych na starych fotografiach lub o tradycjach związanych z Wielkanocą, którym towarzyszą zdjęcia eksponatów. Dzięki wyszukiwarce zbiorów online, można zagłębić się w śląską historię, kulturę i sztukę. Polecamy również lekturę artykułu Karoliny Hess i Małgorzaty Dulskiej „Rose Cross, Saturns Menagerie and the Coal Mines of Silesia: Strange Visions of Teofil Ociepka". Obrazy śląskiego górnika i artysty Teofila Ociepki oraz innych członków grupy Janowskiej zobaczyć można na wystawie katowickiego muzeum. Muzeum ma w swoim repertuarze jedyną w swoim rodzaju propozycję - wykłady online o sztuce w polskim języku migowym! A dzięki akcji „Kultura z dostawą do domu" macie okazję zamówić publikacje muzeum 50% taniej.

Dawne osiedle górnicze Nikiszowiec w Katowicach. Fotografia: Ludwig Schneider, CC BY-SA 3.0

Dawne osiedle górnicze Nikiszowiec w Katowicach. Fotografia: Ludwig Schneider, CC BY-SA 3.0

Skoro już siedzimy w domach, to dlaczego by nie zobaczyć jak na przełomie XIX i XX w. mieszkali mieszczanie? Świetną okazją do tego jest wirtualny spacer po Muzeum Historii Katowic. W oczekiwaniu na ponowne otwarcie instytucji kulturalnych można zapoznać się z wystawami wszystkich oddziałów katowickiego muzeum. Osobiście polecamy wizytę w Oddziale Etnograficznym w Nikiszowcu, gdzie można przyjrzeć się codziennemu życiu Ślązaków w XX wieku. Na profilu Facebook regularnie udostępniane są filmy ze spotkań w muzeum, oprowadzania po wystawie oraz darmowe publikacje do pobrania.

Stanisław Szukalski: Pomnik Bolesława Śmiałego. Rzeźba znajduje się w zbiorach Muzeum Górnego Śląska w Bytomiu

Stanisław Szukalski: Pomnik Bolesława Śmiałego. Rzeźba znajduje się w zbiorach Muzeum Górnego Śląska w Bytomiu

Muzeum Górnego Śląska w Bytomiu przygotowało bogatą ofertę zwiedzania wystaw online wraz z kuratorem. Nie słyszeliście nigdy o polskim rzeźbiarzu Stanisławie Szukalskim? Jako wprowadzenie polecamy fascynujący film dokumentalny z 2018 roku „Walka: Życie i zaginiona twórczość Stanisława Szukalskiego", który dopełni zwiedzenie wystawy bytomskiego muzeum „Migawki z Galerii Malarstwa Polskiego – Stanisław Szukalski. Oprowadzanie kuratorskie online". Polecamy również rzucić okiem na wnętrze muzeum i fragmenty wystawy stałej. Na profilu Facebook udostępnianych jest wiele materiałów dotyczących Górnego Śląska, mi.in. przybliżane są historie kobiet związanych z powstaniami śląskimi. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na ten temat polecamy publikację Joanny Lusek „Zanim nastała Polska… Praca społeczna kobiet w okresie powstań i plebiscytu na Górnym Śląsku. Wybór relacji", w której zamieszczono wspomnienia 60 kobiet, obejmujące lata 1919–1921.

Drugie wydanie publikacji „Die vergessene Grenze. Eine deutsch-polnische Spurensuche von Oberschlesien bis zur Ostsee“

Drugie wydanie publikacji „Die vergessene Grenze. Eine deutsch-polnische Spurensuche von Oberschlesien bis zur Ostsee“

Wiele interesujących artykułów na temat wytyczania granicy między Polską a Niemcami na Górnym Śląsku po pierwszej wojnie światowej znajdziecie w publikacji „Die vergessene Grenze. Eine deutsch-polnische Spurensuche von Oberschlesien bis zur Ostsee”, która ostatnio ukazała się w drugim wydaniu. Wkrótce zostanie opublikowane jej tłumaczenie na język polski.

Przygotowanie: Aleksandra Polkowska

Linked content


A co powiecie na wirtualne oferty z Wrocławia?

more

Dzisiaj zapraszamy na wycieczkę po Poznaniu

more

Dziś wybieramy się nad morze i odwiedzimy Trójmiasto

more

Przeczytajcie nasze krótkie podsumowanie ciekawych ofert online prosto z Warszawy!

more

W najbliższych dniach będziemy informować Was o ciekawych ofertach online dotyczących Polski! Zaczynamy od Krakowa

more

Dzień 1: Katowice, 19 V 2018 r.

more

Dzień 2: Katowice - Bytom - Gliwice, 20 V 2018 r.

more

Zwischen 1918 und 1939 waren Deutschland und Polen durch eine Grenze getrennt, die heute fast vollständig in Vergessenheit geraten ist. Autorinnen und Autoren aus beiden Ländern haben sich jetzt auf den Weg gemacht, um nach den Spuren der einst fast 2000 Kilometer langen Grenzlinie in der Landschaft und im kollektiven Gedächtnis zu suchen.Entstanden ist...

more