#zostajemywdomu: Wrocław wirtualnie

Zwiedzanie z przewodnikiem, bicie rekordu Guinnessa oraz słuchanie Olgi Tokarczuk – to wszystko czeka na Was w wirtualnym Wrocławiu!

Nocna panorama Wrocławia. CC0

Nocna panorama Wrocławia. CC0

Jeśli nie byliście jeszcze we Wrocławiu, lub chcecie pogłębić swoją wiedzę o mieście, polecamy oprowadzania na żywo z przewodnikiem. To świetna okazja, żeby odwiedzić nieznane zakamarki bez wychodzenia z domu. Wycieczki online na profilu Facebook visitWroclaw.eu odbywają się w piątki o godzinie 17.00 oraz w soboty i niedziele o 11.00. Jeśli przegapiliście któryś ze spacerów, możecie obejrzeć nagranie na stronie organizatora www.visitwroclaw.eu. Do planowania odwiedzin we Wrocławiu przydadzą się również artykuły opisujące miejsca warte zobaczenia. A jeśli brakuje Wam widoku tłumów na wrocławskich ulicach, możecie przespacerować się ulicami Kolejkowa – największej makiety kolejowej w Polsce -> https://poly.google.com/view/2EIO6oSHAT2.

Dzieło Jana Lebensteina „Suspense (Zawieszenie)”. Fotografia: Arkadiusz Podstawka, źródło: https://mnwr.pl/suspense-zawieszenie/Dzieło Jana Lebensteina „Suspense (Zawieszenie)”. Fotografia: Arkadiusz Podstawka, źródło: https://mnwr.pl/suspense-zawieszenie

Dzieło Jana Lebensteina „Suspense (Zawieszenie)”. Fotografia: Arkadiusz Podstawka, źródło: https://mnwr.pl/suspense-zawieszenie/Dzieło Jana Lebensteina „Suspense (Zawieszenie)”. Fotografia: Arkadiusz Podstawka, źródło: https://mnwr.pl/suspense-zawieszenie

W cyklu #zoom_na_muzeum pracownicy wrocławskich muzeum pokazują i omawiają swoje zbiory. Muzeum Etnograficzne opowiada o pamięci, kulturze i tożsamości Dolnoślązaków, analizuje „Rzeczywisty obraz mojego psa" Ryszarda Grzonka oraz pokazuje swoje zbiory dotyczące Wielkanocy. Również Muzeum Narodowe posiada bogate zasoby dzieł o tematyce religijnej. Panorama Racławicka przybliża życiorysy postaci widocznych na malowidle, a Pawilon Czterech Kopuł prezentuje dzieło Jana Lebensteina „Suspense (Zawieszenie)" perfekcyjnie oddające nastrój panujący dziś na całym świecie. Zachęcamy do przejrzenia całej oferty dostępnej w ramach #zoom_na_muzeum!

Krasnal Płucek życzy dużo zdrowia! Fotografia: Robert Niedźwiedzki, CC BY-SA 4.0

Krasnal Płucek życzy dużo zdrowia! Fotografia: Robert Niedźwiedzki, CC BY-SA 4.0

„Litwo! Ojczyzno moja! Ty jesteś jak zdrowie" – jeśli jest to jedyne zdanie, które pamiętasz z „Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza, polecamy wirtualną wizytę w Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu. Aby zobaczyć oryginalny rękopis tej najsłynniejszej polskiej epopei narodowej musimy poczekać na ponowne otwarcie placówki, ale już teraz możemy przeglądać ciekawe zasoby wirtualne muzeum w ramach cyklu „Do zobaczenia". Na SoundCloud oraz Spotify dostępny jest podcast, w którym pracownicy muzeum opowiadają o wydawnictwach związanych z wystawami stałymi, historią „Pana Tadeusza" oraz polecają ciekawe pozycje literatury pięknej i non-fiction. Na stronie można znaleźć również nagrania z minionych spotkań, np. z cyklu „Rozmowy polsko-ukraińskie" w których brali udział m.in. Olga Tokarczuk, Jurij Andruchowycz, Dorota Masłowska czy Serhij Żadan. Zachęcamy również do chwili refleksji przy wierszach Tadeusza Różewicza czytanych wspaniałym głosem Jerzego Treli.

Czas na trochę kultury i kilka nowych profili do polubienia w mediach społecznościowych. Teatr Polski we Wrocławiu na swoim profilu Facebook regularnie publikuje fragmenty dzieł literatury polskiej i zagranicznej czytanych przez swoich artystów. Warto zaglądać regularnie na profil Facebook Narodowego Forum Muzyki, które udostępnia nagrania koncertów oraz playlisty do słuchania na Spotify. A skoro już jesteśmy przy muzyce, to również Gitarowy Rekord Guinnessa, który corocznie bity jest na wrocławskim rynku, odbędzie się w całości online. Jeśli masz gitarę i znasz pięć podstawowych akordów C/G/D/A/E, potrzebnych do zagrania utworu „Hey Joe" Jimiego Hendrixa, to dołącz do bicia kolejnego rekordu 1 maja! Skoro mowa o Wrocławiu, to nie może zabraknąć również Olgi Tokarczuk. W ramach akcji „UL z książkami" zorganizowanej przez Unię Literacką, autorzy i autorki czytają fragmenty książek. Na Facebook dostępne jest nagranie na którym Olga Tokarczuk czyta swoje opowiadanie „Próba generalna". Mało? Właśnie ukazały się „Księgi Jakubowe" noblistki w formie audiobooka, czytane przez wyśmienitych polskich aktorów i lektorów – tutaj można zobaczyć jak powstawało nagranie!

Gitarowy Rekord Guinnessa we Wrocławiu. CC0

Gitarowy Rekord Guinnessa we Wrocławiu. CC0

W następnym tygodniu zabierzemy Was na Górny Śląsk. Chcielibyście podzielić się ciekawymi ofertami naukowymi i kulturalnymi online związanymi z Polską? Napiszcie do nas na naszym profilu Facebook lub wyślijcie maila na redakcja@pol-int.org

Przygotowanie: Luisa Klatte i Aleksandra Polkowska

Linked content


Dzisiaj zapraszamy na wycieczkę po Poznaniu

more

Dziś wybieramy się nad morze i odwiedzimy Trójmiasto

more

Przeczytajcie nasze krótkie podsumowanie ciekawych ofert online prosto z Warszawy!

more

W najbliższych dniach będziemy informować Was o ciekawych ofertach online dotyczących Polski! Zaczynamy od Krakowa

more