#zostajemywdomu: Poznań wirtualnie

Dziś oczarujemy Was bogatą ofertą historyczną, kulturalną i edukacyjną Poznania. Zapraszamy do lektury!

Kamienice na starym mieście w Poznaniu. CC BY 3.0

Kamienice na starym mieście w Poznaniu. CC BY 3.0

Odkrywanie Poznania zaczynamy tradycyjnie od wirtualnego spaceru ulicami miasta. Po drodze możemy zobaczyć zabytkowy rynek Poznania, przejść się ulicą Święty Marcin a z Placu Wolności spojrzeć na hotel Bazar, z którego Ignacy Paderewski w 1918 r. wygłosił przemówienie dające początek powstaniu wielkopolskiemu.

Szeroka oferta online Zamku pod #zamekonline. Żródło: www.ckzamek.pl/wydarzenia/5833-zamek-online/

Szeroka oferta online Zamku pod #zamekonline. Żródło: www.ckzamek.pl/wydarzenia/5833-zamek-online/

Również w ofercie wirtualnej sprawdza się slogan „Poznań miasto doznań". Centrum Kultury Zamek proponuje niezwykle bogatą ofertę zajęć online. Z budynkiem i działalnością Zamku można zapoznać się poprzez dwa filmy interaktywne. Do zobaczenia z bliska są dwie wystawy: „Nieznany Impresjonizm: Manet, Pissarro i im współcześni" wraz z audiodeskrypcjami do wybranych prac oraz „Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst". Na blogu zamekczyta.pl można znaleźć relacje ze spotkań literackich i rozmowy z autorami, którzy odwiedzili Zamek, a na kanale YouTube centrum można posłuchać np. nagrań wierszy czytanych przez poetów. Pod #zamekonline znajdziecie również wiele materiałów edukacyjnych dopasowanych do każdej grupy wiekowej. Znacie festiwal OFF CINEMA? Od teraz wybrane filmy będzie można zobaczyć na profilu Facebook Centrum Kultury Zamek.

Performanse do obejrzenia na  <a href="https://innetance.u-jazdowski.pl/" target="_blank">www.innetance.u-jazdowski.pl</a>

Performanse do obejrzenia na www.innetance.u-jazdowski.pl

Warto zaglądać regularnie na profil Facebook Galerii Miejskiej Arsenał, która oferuje oprowadzania po swoich wystawach. Wszystkim, którzy nie mogą teraz pójść na ulubiony kurs tańca, polecamy internetowe archiwum rejestracji spektakli i performansów utworzone przez poznańską Art Stations Foundation oraz CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie. Z kolei Brama Poznania (centrum interpretacji dziedzictwa) oferuje szeroką ofertę wirtualną na swoim profilu Facebook w czterech obszarach tematycznych: interpretacja dziedzictwa, #dziedzictwodlaklimatu, akademia online, obszar rodzinny. Wielkopolskie Muzeum Niepodległości w ramach akcji „Zostań w domu i oglądaj naszą kolekcję" pokazuje wybrane eksponaty oraz oferuje wirtualne oprowadzanie po wystawie.

Muzeum Narodowe w Poznaniu na profilu Facebook nie tylko omawia swoje zbiory, ale również zapoczątkowało akcję „Art'scape room": „Będziemy udostępniać obrazy z kolekcji, do których dołączone będą zadania twórcze lub zagadki. Zapraszamy do komentowania i dzielenia się swoimi pomysłami, efektami Waszej pracy (np. poprzez załączenie zdjęcia) pod każdym takim postem". Zachęcamy do zmobilizowania swoich kreatywnych sił! Także Muzeum Archeologiczne w Poznaniu rozwinęło bogatą ofertę wirtualną. Nie wychodząc z domu można zapoznać się z „Pradziejami Wielkopolski" oraz obyczajami w średniowiecznej Polsce. Polecamy także zagadki i łamigłówki dla najmłodszych publikowane codziennie przez muzeum.

Wieczorna panorama Poznania. Fotografia: Przemysław Turlej, CC BY-NC 2.0

Wieczorna panorama Poznania. Fotografia: Przemysław Turlej, CC BY-NC 2.0

W następnym tygodniu udamy się do stolicy Wielkopolski – Poznania. Chcielibyście podzielić się ciekawymi ofertami naukowymi i kulturalnymi online związanymi z Polską? Napiszcie do nas na naszym profilu Facebook lub wyślijcie maila na redakcja@pol-int.org

Przygotowanie: Luisa Klatte i Aleksandra Polkowska

Linked content


W najbliższych dniach będziemy informować Was o ciekawych ofertach online dotyczących Polski! Zaczynamy od Krakowa

more

Przeczytajcie nasze krótkie podsumowanie ciekawych ofert online prosto z Warszawy!

more

Dziś wybieramy się nad morze i odwiedzimy Trójmiasto

more