#zostajemywdomu: Gdańsk wirtualnie
Dziś zabierzemy Was na spacer po sopockim molo, pójdziemy po śladach wydarzeń drugiej wojny światowej w Gdańsku i zwiedzimy wnętrze Muzeum Emigracji w Gdyni. Nie zabraknie też wydarzeń kulturalnych i artystycznych online!

Jarmark św. Dominika w 2013 r. Fotografia: Mariusz Cieszewski, CC BY-ND 2.0
Naszą podróż po Trójmieście rozpoczynamy od wirtualnego zwiedzania Gdańska. Dzięki zdjęciom z Jarmarku Dominikańskiego, który co roku dobywa się na gdańskiej starówce, można poczuć powiew lata znad polskiego morza. Również molo w Sopocie zostało zamknięte w zeszły czwartek, ale widok z kamerki internetowej umożliwia podziwianie morskich fal na ekranie. Dostępne są również kamerki z wielu nadmorskich plaż, mariny w Gdyni lub gdańskiej starówki.

Fragment wystawy Muzeum II Wojny Światowej. Fotografia: Bartosz Marcinkowski/MSZ, CC BY-NC 2.0
Muzeum Drugiej Wojny Światowej w Gdańsku oferuje niezwykle bogatą i rozbudowaną ofertę online. Podczas wirtualnego spaceru po terenie historycznej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte można zapoznać się z historią obrony półwyspu w 1939 roku. Na współczesne miejsca w Gdańsku zostały nałożone historyczne zdjęcia oraz filmy, które wzbogacone o relacje uczestników obrony dopełniają obrazu przebiegu obrony: „Przy realizacji nowatorskiego projektu powstało ok. 100 oryginalnych panoram Westerplatte, w które wkomponowano czterdzieści archiwalnych fotografii i ponad 30 nagrań historycznych relacji obrońców". Muzeum udostępnia również wiele nagrań relacji świadków drugiej wojny światowej, a na swoich profilach Facebook, Twitter oraz Instagram udostępnia codziennie nowe materiały dotyczące historii drugiej wojny światowej.

Publikacja Jana Skórzyńskiego „Krótka historia Solidarności 1980–1989”. Źródło: ECS
Muzeum Narodowe w Gdańsku także przeniosło swoją ofertę w wirtualną sferę. Na profilach Facebook oraz Instagram muzeum można znaleźć omówienia eksponatów, nagrania dyskusji z ekspertami oraz kreatywne zabawy dla dzieci. Europejskie Centrum Solidarności zaprasza natomiast na wirtualny spacer po wystawie. W ramach #ecsonline pracownicy centrum opowiadają o swojej pracy oraz zbiorach. W pierwszym odcinku udajemy się do biblioteki na omówienie książki Jana Skórzyńskiego „Krótka historia Solidarności 1980–1989".
Jeśli nie byliście jeszcze w Muzeum Emigracji w Gdyni, macie możliwość obejrzenia budynku muzeum wraz z przewodnikiem online! Dostępne jest również oprowadzanie po części wystawy stałej. Chcecie dowiedzieć się, dlaczego muzeum gromadzi tablice rejestracyjne? Pracownik magazynu wyjaśnia to w krótkim nagraniu, udostępnionym na profilu Facebook obiektu. Ponadto kilka dni temu odbyła się premiera online spektaklu „7 lekcji geometrii" przygotowanego przez Muzeum Emigracji a inspirowanego twórczością Oscara Schlemmera – jednego z mistrzów Bauhausu. Nagranie można obejrzeć tutaj.

Widok na Gdynię. CC0