#zostajemywdomu: Warszawa wirtualnie

Macie ochotę na wirtualny spacer ulicami stolicy, chcecie zwiedzić Muzeum Powstania Warszawskiego lub obejrzeć na żywo operę Teatru Narodowego? Przeczytajcie nasze krótkie podsumowanie ciekawych ofert online prosto z Warszawy!

Panorama centrum Warszawy z Mostu Siekierkowskiego. Fotografia: Filip Bramorski, CC BY-SA 2.0

Panorama centrum Warszawy z Mostu Siekierkowskiego. Fotografia: Filip Bramorski, CC BY-SA 2.0

Naszą przygodę z Warszawą rozpoczynamy od wirtualnego spaceru z lotu ptaka, a następnie schodzimy na ziemię między liczne wieżowce centrum stolicy oraz zabytkowe kamienice na starówce. Jeśli chcecie poczuć się jak dawni polscy królowie polecamy wirtualny spacer Traktem Królewskim! Możecie również zajrzeć do budynku Filharmonii Warszawskiej oraz zwiedzić Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie. Jesteście ciekawi gdzie na co dzień rezyduje polski prezydent? Wstąpcie do Pałacu Prezydenckiego oraz na Belweder, gdzie można zobaczyć odtworzony gabinet Marszałka Piłsudskiego.

Zrekonstruowany dach synagogi z Gwoźdźca w muzeum POLIN. Fotografia: Marcin Szala, CC BY-SA 4.0

Zrekonstruowany dach synagogi z Gwoźdźca w muzeum POLIN. Fotografia: Marcin Szala, CC BY-SA 4.0

Wszystkich, którzy mają jeszcze siły po naszym spacerze, zapraszamy do zapoznania się z bogatą ofertą online warszawskich muzeów. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN umożliwia wirtualne zwiedzanie wystawy głównej, dostępne również w języku angielskim. Jeśli jeszcze nie byliście w muzeum, na początek polecamy ścieżkę „Tysiąc lat w godzinę", podczas której zostały pokazane najciekawsze eksponaty, w tym zapierająca dech w piersiach rekonstrukcja części synagogi z Gwoźdźca. Dla tych, którzy chcą się zaznajomić z historią Żydów w Polsce polecamy nagranie z oprowadzania po wystawie przez Marię Seweryn i Macieja Orłosia. To i wiele innych nagrań, dyskusji oraz wydarzeń online muzeum oferuje na swojej stronie pod hasłem „Muzeum POLIN w Twoim domu".

Dom Spotkań z Historią (DSH) zajmuje się dwudziestowieczną historią Europy Środkowo-Wschodniej, Polski i Warszawy. Na kanale YouTube można zobaczyć wiele nagrań z wykładów i spotkań ze znanymi osobami oraz posłuchać słuchowiska „Powroty. Warszawa 1945–46". Szczególnie polecamy rozmowy z polskimi himalaistkami i polarniczkami!

Fragment wystawy Muzeum Powstania Warszawskiego poświęcony aprowizacji w powstaniu. Fotografia: Adrian Grycuk, CC BY-SA 3.0 pl

Fragment wystawy Muzeum Powstania Warszawskiego poświęcony aprowizacji w powstaniu. Fotografia: Adrian Grycuk, CC BY-SA 3.0 pl

Każdego dnia, na swoim profilu Facebook, Muzeum Powstania Warszawskiego zamieszcza przynajmniej cztery nagrania z lekcjami historii on-line, prowadzonymi przez ekspertów. Lekcje dopasowane są do każdej grupy wiekowej, więc zarówno dzieci jak i studenci znajdą coś dla siebie. Muzeum oferuje również wirtualne oprowadzanie po wystawie z przewodnikami. Na profilu codziennie ogłaszany jest harmonogram spotkań na żywo na następny dzień.

Plakat filmu<a href="https://vimeo.com/ondemand/warsawdivided?1&ref=fb-share&fbclid=IwAR3Dh8kzInFX1I8L7Y0wmkeNBUZ7Z3mpIo6h4H9m1rLwOqCAViSBBf1l1vE" target="_blank"> „Warsaw: A City Divided“</a>. Źródło: www.facebook.com/pg/warsawacitydivided/posts/

Plakat filmu „Warsaw: A City Divided“. Źródło: www.facebook.com/pg/warsawacitydivided/posts/

Mamy również propozycję dla fanów filmu dokumentalnego. Na początku lutego odbyła się premiera filmu „Warsaw: A City Divided". Dokument korzysta z wcześniej niepublikowanych materiałów o getcie warszawskim i łączy je z opowieściami ocalałych oraz świadków:

In this story of a city, Ghetto survivors and witnesses, who still call Warsaw their home, recount their extraordinary memories, while architects, urban historians, and the Chief Rabbi of Poland examine the chilling Nazi vision for Warsaw.

Ponadto w filmie architekci oraz historycy badają miejsca pamięci współczesnej Warszawy i podkreślają wagę oraz potrzebę pamiętania o traumatycznej historii miasta. Ponadgodzinny film dostępny jest w języku angielskim z polskimi napisami i kosztuje 19 Euro.

A na koniec dnia polecamy wyciszenie przy muzyce. Na kanale YouTube Filharmonii Narodowej udostępnionych jest wiele koncertów online. Również Teatr Wielki – Opera Narodowa zamieścił nagrania kilku oper, które odbyły się w Warszawie jak i w Poznaniu. W SOBOTĘ 28, WE WTOREK 31 MARCA ORAZ W CZWARTEK 2 KWIETNIA MOŻNA BĘDZIE ZOBACZYĆ OPERĘ CARMEN NA ŻYWO! Zachęcamy do śledzenia profilu Facebook oraz Instagram Teatru Wielkiego, gdzie pod hasztagiem #Zostańwdomu ogłaszane są aktualne oferty kulturalne.

W następnym tygodniu zabierzemy Was do Gdańska. Chcielibyście podzielić się ciekawymi ofertami naukowymi i kulturalnymi online związanymi z Polską? Napiszcie do nas na naszym profilu Facebook lub wyślijcie maila na redakcja@pol-int.org.

Przygotowanie: Luisa Klatte i Aleksandra Polkowska

Linked content


W najbliższych dniach będziemy informować Was o ciekawych ofertach online dotyczących Polski! Zaczynamy od Krakowa

more

Dziś wybieramy się nad morze i odwiedzimy Trójmiasto

more

Dzisiaj zapraszamy na wycieczkę po Poznaniu

more