Monograph

Natasza Kosakowska-Berezecka, Magdalena Żadkowska et al. (2016)

Kurs na równowagę: Praca + dom. Para na kurs

Publishing house Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego
Place of publication Gdańsk
Page references 137
Language Polish

ISBN: 978-83-7865-384-4

Z przyjemnością oddajemy Wam podręcznik trenerski „Para na kurs" do wykorzystania przez trenerów i trenerki na warsztatach równowagi praca - dom (WLB, czyli Work – Life Balance). Jest on efektem naszych wieloletnich doświadczeń trenerskich z pracy z kobietami i mężczyznami, a także z parami. Zawiera także praktyczną wiedzę naukową, którą zebrałyśmy, badając związki na różnych etapach ich życia, szczególnie w ramach projektu Par Migration Navigator https://www.pol-int.org/pl/node/6399, w którym to badane były polskie pary na przestrzeni 3 lat. Obserwowałyśmy, jakie czynniki sprzyjają osiąganiu przez kobiety i mężczyzn równowagi praca - dom. Prowadzone wywiady pozwoliły nam wyciągnąć praktyczne wnioski dotyczące tego, co robić, by efektywnie dzielić się obowiązkami domowymi i zawodowymi. Część tych wniosków zawiera podręcznik „Nawigator pary". Te dwie publikacje są ze sobą powiązane – warto zapoznać się z podręcznikiem dla par, zanim zaczniecie korzystać z podręcznika trenerskiego. (...)

Dodatkowo w ramach podręcznika zaplanowałyśmy zestaw ćwiczeń dla par, które przebywają na emigracji w Norwegii. Długofalowy kontakt z odmienną kulturą jest doświadczeniem, które powoduje, że mamy możliwość przyjrzenia się sobie z bliska, będąc daleko od swojego rodzimego środowiska. Takie doświadczenie może wyostrzyć zmysły i pozwala na bardziej wnikliwe spojrzenie na siebie, a często też na ponowne ustalenie, jak ma wyglądać nasz wspólny świat i nasza codzienność.

Moduł komunikacji międzykulturowej jest skierowany do osób, które budują swoje życie w Norwegii – kraju różniącym się od kultury polskiej w zakresie wielu wartości, które wpływają na styl życia kobiet i mężczyzn w nim żyjących. Jego celem jest przyjrzenie się wspólnie doświadczeniom par związanych z byciem w innej kulturze i innej rzeczywistości. Różnice między obiema kulturami, jak również przykłady ćwiczeń, które mogą wesprzeć proces akulturacji par do nowej kultury, opiszemy w niniejszym podręczniku. Zaproponowany przez nas schemat może zostać wykorzystany do pracy z parami, które są lub były migrantami i migrantkami.

Źródło: Wstęp; całość publikacji: http://docplayer.pl/16014345-Para-na-kurs-podreczn...

Wywiad z jedną z autorek: http://www.gdansk.pl/wiadomosci/Pranie-gotowanie-sprzatanie-i-seks-Najlepiej-parami,a,50012