polsko-niemiecka podróż studyjna

„A czas do wieczności wpływa“ Śladami Wilfrieda Reinicke w Krośnie nad Odrą. Polsko-niemiecka podróż studyjna

Podróż studyjna dla multiplikatorów, dziennikarzy, studentów i innych zainteresowanych osób

7-9.10.2016

W tegorocznej podróży studyjnej chcielibyśmy skoncentrować się na Krośnie Odrzańskim i jego okolicy oraz przyjrzeć się w tej przestrzeni życiu i działalności niedawno zmarłego Wilfrieda Reinicke, urodzonego w Crossen i z niego wysiedlonego.
Krosno Odrzańskie leżące przy ujściu Bobru do Odry ma ciekawą historię odzwierciedlającą zmienne dzieje tego średniowiecznego pogranicza Śląska i Brandenburgii. Przez miasto przetoczyło się wiele wojen. Po zajęciu przez Armię Czerwoną, centrum Krosna zostało zniszczone w pierwszych latach powojennych. Dziś jest to małe miasteczko położone 30 kilometrów od granicy polsko-niemieckiej i od końca drugiej wojny światowej należy do powstałego wówczas nowego polsko-niemieckiego pogranicza. Wilfried Reinicke przyczynił się między innymi do literackiego powrotu pisarza i poety Klabunda (Alfred Georg Hermann Henschke) do tego Krosna, w którym ów również się urodził i który także trafił do Berlina.

Koordynacja projektu: Małgorzata Murao i Matthias Diefenbach

Zgłoszenia do 15.9.2016.

Program podróży, formularz zgłoszeniowy znajdą Państwo tutaj.

Projekt stowarzyszenia Instytut Historii Stosowanej – Społeczeństwo i Nauka w Dialogu, Frankfurt nad Odrą, we współpracy ze Stowarzyszeniem Inicjatyw Niemożliwych „Motyka" z Torunia.

Projekt jest finansowany ze środków Pełnomocnika Rządu Niemieckiego ds. Kultury i Mediów i Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Contact

Małgorzata Murao