SALON - Nasz nowy blog naukowy / Our New Academic Blog / Unser neuer Wissenschaftsblog

Drodzy Użytkownicy Pol-Int!

Serdecznie witamy w „Salonie"! Jest nam niezmiernie miło, że możemy zaprezentować Państwu nasz nowy blog naukowy. W przyszłości będzie on miejscem dyskusji na tematy związane ze studiami o Polsce. W ten sposób spełniamy od dawna żywione życzenie przedstawicieli nauki i dajemy możliwość dyskusji tematów ponad dyscyplinarnymi, językowymi, pokoleniowymi i narodowymi granicami.

Zapraszamy do udziału!

Zgłębianie tematów, wieloperspektywiczność, wymiana i nowe impulsy są możliwe tylko dzięki Państwa zaangażowaniu. Zachęcamy Państwa do włączenia się w nasz projekt i dyskusji z naukowcami z całego świata! Jeśli mają Państwo pomysły, uwagi, linki, artykuły, komentarze itd. prosimy pisać do nas na adres salon@pol-int.org lub korzystać z funkcji komentarza pod poszczególnymi wpisami na stronie. Cieszymy się na Państwa zaangażowanie!

Czym jest Salon?

W przyszłości będziemy zajmować się w różnych odstępach czasu wybranymi tematami i przedstawiać je bliżej z różnych perspektyw. Naszym celem jest gromadzenie publikacji i informacji dotyczących danego tematu, dawanie impulsu do dyskusji, ukazywanie nowych i oryginalnych perspektyw oraz przyczynianie się do migracji i demokratyzacji wiedzy w sensie Open Science. Przede wszystkim chcemy jednak zachęcić Państwa – Użytkowników Pol-Int – do wspólnej rozmowy! Aby umożliwić aktywny dialog i połączyć różne wymiary nauki, Salon Pol-Int obejmuje dwa aspekty: cyfrowy i analogowy.

Aspekt cyfrowy

Salon rozpoczynamy w kwietniu 2016 tematem „Interdyscyplinarne wymiary energii i środowiska w Europie Środkowej". Jego przygotowanie i koordynację poprowadzi międzynarodowy zespół młodych naukowców we współpracy z redakcją Pol-Int. W ramach tego tematu poruszane będą następujące zagadnienia: bezpieczeństwo energetyczne, polityka klimatyczna, rynek energetyczny, współpraca w ramach sektora energetycznego, społeczne zaangażowanie w debatę energetyczną, przyroda, środowisko, wyludnianie się miast, ochrona zwierząt i przyrody, turystyka, Animal Studies i wiele innych.

Krótkie artykuły publikowane w Salonie mają służyć jako wprowadzenie w poruszane przez nas tematy i zapoczątkować dalsze dyskusje. Ponadto w Salonie prezentujemy wywiady ze specjalistami, które mają na celu pogłębianie pojedynczych zagadnień. Dodatkowe zdjęcia, mapy, filmy i linki do statystyk, ankiet, blogów, projektów i innych inicjatyw służą zilustrowaniu i głębszemu zrozumieniu zagadnień. Znajdą Państwo podobne tematycznie publikacje po polsku, niemiecku i angielsku, recenzje różnych nowości wydawniczych, projekty, wydarzenia naukowe i sprawozdania z konferencji. Jeśli chcą Państwo opublikować coś na dany temat lub uzupełnić, prosimy o kontakt pod adresem salon@pol-int.org.

Aspekt analogowy

W ramach pierwszego Salonu tematycznego odbędą się w najbliższych miesiącach różne spotkania, na które już teraz serdecznie Państwa zapraszamy. Więcej informacji znajdą Państwo pod poniższymi linkami.

Jak mogę się przyłączyć?

Ucieszymy się na Państwa teksty – krótkie artykuły, recenzje, sprawozdania z konferencji itp. – związane z tematem „Interdyscyplinarne wymiary energii i środowiska w Europie Środkowej". Mile widziane są nowe perspektywy, kreatywne formy i ponowne publikacje. Nasz Call for Articles z dodatkowymi informacjami znajdą Państwo tutaj. Jednocześnie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do komentowania, dyskutowania, prezentowania własnej opinii.

Co dalej?

W przyszłości zamierzamy w ramach Salonu zgłębić także inne zagadnienia, np.: język polski/Polska na świecie, gender, religia, polityka historyczna, bezpieczeństwo itp., ale również tutaj zakładamy, że Salon może istnieć tylko dzięki społeczności Pol-Int. Dlatego zapraszamy do współpracy wszystkich, którzy mają pomysł na inny temat, chcieliby zrealizować z nami projekt tematyczny lub po prostu mają ochotę przyłączyć się do nas. Jesteśmy do Państwa dyspozycji pod adresem salon@pol-int.org.