Wirtualna Biblioteka Literatury Polskiej

W roku 2001 Uniwersytet Gdański udostępnił w portalu internetowym, a także na płytach CD-ROM Wirtualną Bibliotekę Literatury Polskiej. Stanowi ją kolekcja utworów powstałych w różnych okresach historycznych - od średniowiecza po okres międzywojenny. Biblioteka ma na celu upowszechnienie dostępu do szczególnie wartościowych dzieł literatury polskiej.

Do najstarszych tytułów, które znalazły się w Wirtualnej Bibliotece, należą Bogurodzica i Kazania świętokrzyskie. Kolekcję zamykają: Przedwiośnie Stefana Żeromskiego, Kariera Nikodema Dyzmy Tadeusza Dołęgi-Mostowicza i Sklepy cynamonowe Brunona Schulza.

Obok utworów literatury pięknej w Bibliotece znalazła się pewna liczba dzieł spoza jej ścisłego kanonu, mających jednak szczególne znaczenie dla historii myśli politycznej lub historii Polski, jak np. fragmenty dzieła Andrzeja Frycza Modrzewskiego De republica emendanda. Poszczególnym pozycjom towarzyszą noty o autorach w językach polskim i angielskim. Przewidywany jest dalszy rozwój Biblioteki: poszerzanie jej zbiorów o kolejne dzieła, jak też wprowadzanie do niej ulepszeń edytorskich i technicznych.

Wirtualna Biblioteka Literatury Polskiej została utworzona przez Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego przy współpracy Polskiego Komitetu do spraw UNESCO oraz Sektora Komunikacji i Informacji UNESCO.

(Ze strony Polskiego Komitetu ds. UNESCO)

Contact