01.08. until 07.08.2020 in Oerlinghausen, Germany

zmiana przez design lub przez katastrofę — życie (społeczne) po pandemii

Link to this post: https://www.pol-int.org/en/node/8658

O projekcie

#gamechanger – tak można powiedzieć o sytuacji epidemicznej na świecie z różnych względów: zmiana układu sił oraz społecznych zachowań, relacji i interakcji; to także jeden z tych konfliktów, w którym człowiek wprost nie występuje przeciwko człowiekowi.

Żyjemy w nieprzewidywalnych czasach świata VUCA , w których proste planowanie strategiczne staje się nie-adekwatnym sposobem funkcjonowania w tzw. rzeczywistości społecznej. Z drugiej strony mamy niezbity dowód na to, że zmiana jest konieczna, bo do kryzysu klimatycznego i przyspieszającego rozwarstwienia społecznego dochodzi jeszcze zagrożenie epidemiczne.

Wielu dziś zastanawia się, jak animować i moderować zmianę społeczną w drodze do zrównoważenia. Również i my uczestniczymy w takiej dyskusji, przekonując, że zmiana jest możliwa albo przez projektowanie, albo przez katastrofę.

W ramach oferowanego warsztatu chcielibyśmy zastanowić się nad tym, gdzie — jako cywilizacja (różnie definiowana) — jesteśmy i dokąd zmierzamy. Interesuje nas zbudowanie pewnej projekcji tego, jak chcemy i potrzebujemy żyć w postpandemicznym czasie.

Interesującą ramą interpretacji wydaje się być proksemika, która określa adekwatne ramy przestrzeni dla społecznego działania i współdziałania: czy koncepcja "dystansów" Eduarda Hall'a jest nadal aktualna w nowej rzeczywistości? Czy potrzebujemyna nowo zdefiniować dystans intymny, osobisty, społeczny i publiczny - jeszcze nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak będziemy funkcjonować w postpandemicznej rzeczywistości. Niewykluczone, że głównym pytaniem będzie nie-czy, ale jak będzie brzmiała nowa umowa społeczna, o której pisze wielu w literaturze przedmiotu związanej ze zmianą paradygmatu w projektowaniu (por. T. Brown 2012, E. Manzini 2015, D. Norman 1988, V. Papanek 1971, J. Thackara 2015).

Mamy trzy wyjścia: (1) być biernym obserwatorem zmiany — konsekwencją jest nieprzewidywalność; (2) zrobić wszystko, żeby wrócić do tego, co było; (3) A może to jest ten moment, w którym możemy potraktować obecną sytuację jako predyktor do animowania i moderowania zmianą społeczną — change by design (not disaster).

Metoda

Krok po kroku poznamy i zgłębimy myślenie projektowe. Będziemy pracować w małych interdyscyplinarnych i międzykulturowych grupach, które będą wspierane w dynamice grup. Pracując nad konkretnymi problemami związanymi z analizą aktualnej sytuacji, postaramy się pobudzić kreatywność i wyobraźnię. Będziemy pracować przy użyciu różnych technik i kreatywnych narzędzi, w celu wdrożenia i spisania rozwiązania problemów z zakresu projekcji społecznej rzeczywistości po pandemii koronawirusa, w prosty i przyjazny dla użytkownika sposób. Szukamy nowych sposobów organizacji przestrzeni - zarówno tej indywidualnej jak również społecznej, z której wszyscy będziemy korzystać w nowych warunkach i z nowymi (nierzadko) trudnymi doświadczeniami. Celem naszej pracy jest wykorzystanie skonstruowanych prototypów w prawdziwym świecie.

Uczestnicy

Zapraszamy wszystkich poniżej 27 roku życia zainteresowanych komunikacją interkulturową - studentów uniwersytetów z Polski, Niemiec i Norwegii, z różnych kierunków studiów i dziedzin wiedzy, nie tylko i projektantów, ale wszystkich ciekawych świata i jego zmiany; zmotywowanych do pracy warsztatowej w interkulturowym i interdyscyplinarnym zespole. Pracujemy w trzech językach: angielskim, niemieckim i polskim.

Data

01—07.08.2020

Koszty

70 euro pokrywa koszt pobytu, noclegu, wyżywienia i materiałów. Dodatkowo koszt podróży (po zakończeniu projektu zwrot kosztów podróży do 60%).

Zapisy

https://forms.gle/Xbf9NDhrW7igjYLP8 (deadline: 23.07.2020)


Miejsce

Villa Welchen, Am Lehmstich 15, Oerlinghausen (villawelschen.de)

Partnerzy

Institut für Migrations-und Aussiedlerfragen www.st-hedwigshaus.de

Katedra Grafiki Uniwersytet SWPS — www.grafika.swps.pl

Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży — www.pnwm.org

Zespół

Dorota Płuchowska, PhD

intercultural communication coach, lecturer at the SWPS University, Graphic Design

Mariusz Wszołek, PhD

designer, lecturer at the SWPS University, Graphic Design

Krzysztof Moszczyński, PhD

designer, lecturer at the SWPS University, Graphic Design

Thomas Lewe, PhD

designer, lecturer at Volda University College

Contact

Maria Chojnacka