Sammelband

Adam Sobiczewski, Andrzej Kajetan Wróblewski, Andrzej Michał Kobos (2014)

Fizycy wspominają. Zbiór 25 rozmów i wspomnień fizyków polskich opublikowanych pierwotnie w "Postępach Fizyki" i w "Kwartalniku Historii Nauki i Techniki"

Verlag Polska Akademia Umiejętności
Erscheinungsort Kraków
Seitenzahl(en) 840
Sprache Polnisch

ISBN: 978-83-7676-168-8

„Kiedyś, a było to bardzo dawno, redaktor naczelny „Postępów Fizyki", profesor Adam Sobiczewski wpadł na znakomity pomysł, aby opublikować systematycznie wywiady z wybitnymi polskimi fizykami. Wywiady prowadzone były przez ich bliskich współpracowników, co gwarantowało zarówno wysoki poziom merytoryczny, jak i dobrą znajomość szczegółów życiorysu. Na przestrzeni lat ukazało się przeszło 30 tekstów, które – nie waham się tego powiedzieć – stanowią fundamentalny wkład do powojennej (i nie tylko powojennej) historii polskiej fizyki. (…)

Znałem wielu spośród bohaterów tej książki i czytałem uprzednio większość wywiadów. Ale widzę, że dopiero zgromadzenie ich w jednym tomie daje prawdziwy obraz polskiej fizyki tych lat, jej osiągnięć, ale i trudności, jakie nasi giganci musieli pokonywać, abyśmy mogli w miarę spokojnie pracować. Świetna praca, myślę, że powinna znaleźć się w bibliotece każdego, kogo interesuje historia polskiej nauki, a nawet historia w ogóle".

Prof. Andrzej Białas

Spis treści

Fizycy: Ignacy Adamczewski, Kazimierz Grotowski, Andrzej Hrynkiewicz, Józef Hurwic, Roman S. Ingarden, Wilhelmina Iwanowska, Aleksander Jabłoński, Franciszek Kaczmarek, Władysław Kapuściński, Alexander Łempicki, Jan Łopuszański, Marian Mięsowicz, Stanisław Mrozowski, Arkadiusz Piekara, Tadeusz Skaliński, Leonard Sosnowski, Adam Strzałkowski, Szczepan Szczeniowski, Włodzimierz Ścisłowski, Andrzej Trautman, Jan Wesołowski, Zdzisław Wilhelmi; Wspomnienia: Zygmunt M. Galasiewicz, Jerzy Pniewski, Jan Rzewuski

(materiały wydawnictwa, wykorzystane za pozwoleniem)